Czy klimatyzacja grzeje w zimę?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Klimatyzacja jest z reguły instalowana z myślą o uzyskaniu w pomieszczeniu przyjemnej temperatury w czasie trwania letnich upałów.

Jednakże nowoczesne klimatyzatory jako urządzenia wielozadaniowe mają również wiele innych przydatnych cech. Dbają bowiem o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza i oczyszczają je z niechcianego kurzu, alergenów i innych czynników mogących mieć szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Jednakże czy zakup klimatyzacji wiąże się tylko z jej okresowym użytkowaniem, czy może być ona przydatna także w okresie zimy?

Czy klimatyzacja grzeje w zimę? 

Dostępne obecnie nowoczesne klimatyzatory są urządzeniami, które pozwalają na możliwość regulowania temperatury do pożądanej wysokości zarówno latem, jak i w czasie zimy. 

Po zmianie ustawień funkcja chłodzenia zmienia kierunek. I klimatyzator zasysa zimne powietrze, oddając na powrocie ogrzane. Podobnie jak w przypadku pomp ciepła. 

Czy klimatyzacja grzeje w zimę? Wniosek. 

Wydajne klimatyzatory mogą z powodzeniem zastąpić ogrzewanie. Wprawdzie zwiększą przy tym nieco zużycie energii elektrycznej, lecz bezsprzecznie zmniejszą koszty związane z instalacją i eksploatacją centralnego ogrzewania. 

Ogrzewanie klimatyzacją najlepiej zdaje egzamin, gdy ujemne temperatury na zewnątrz nie przekraczają -15°C. Przy większych mrozach ogrzewanie pomieszczenia klimatyzatorem może wymagać dodatkowego wsparcia.  

Analizując możliwości grzewcze klimatyzatorów, bezsprzecznie można stwierdzić, że odpowiednie modele klimatyzatorów grzeją w okresie zimowym. Jednakże w czasie siarczystych mrozów wymagają one uzupełnienia dodatkowym źródłem grzania. 

Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie duetu grzewczego w postaci ogrzewania nadmuchowego z klimatyzacji i centralnego ogrzewania. Kombinacja taka pozwoli bowiem na uzyskanie komfortu cieplnego z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniej wilgotności i filtracji powietrza przy względnie niewysokich kosztach ogrzewania. 

Warunkiem uzyskania zrównoważonego bilansu cieplnego przy pomocy klimatyzatora zimą jest jego odpowiedni wybór. Dlatego poszukując odpowiedniego modelu, warto zdać się na wiedzę, doświadczenie i pomoc profesjonalistów, którzy pomogą w doborze modelu optymalnie odpowiadającego wymaganiom.