Montaż klimatyzacji – wskazówki

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Z uwagi na obowiązujące przepisy prawa, a także warunki gwarancji montaż klimatyzacji nie powinien być przeprowadzany samodzielnie.

Wyjątkiem są klimatyzatory typu split, w przypadku których zapisy ustawy f- gazowej dopuszczają możliwość samodzielnego montażu. Nie oznacza to jednak utraty gwarancji producenta urządzenia, jeśli warunkiem jej uzyskania była profesjonalna instalacja urządzenia. Dlatego najlepszym z możliwych rozwiązań jest zlecenie instalacji profesjonalnej firmie. Nie oznacza to jednak możliwości przygotowania się do montażu.

Montaż klimatyzacji- wskazówki. Pierwsze kroki.

Do pierwszego i jednego z najważniejszych kroków należy decyzja o miejscu instalacji klimatyzatora. Jednym z lepszych rozwiązań jest wygospodarowanie miejsca pod sufitem. Jest to związane z zasadami fizyki, według których zasysane do urządzenia ciepłe powietrze jako lżejsze kumuluje się w wyższych warstwach pomieszczenia. Natomiast powietrze schłodzone wydmuchiwane przez urządzenie jako zimniejsze opada w dół. Ponadto klimatyzator zamontowany pod sufitem nie zabiera miejsca niezbędnego na inne elementy wyposażenia pomieszczenia i nie jest dostępny dla dzieci.  

Drugim istotnym zadaniem jest wybór firmy montującej urządzenie. Warto wybierać specjalistów z firm posiadających doświadczenie. I oferujących późniejsze serwisowanie klimatyzatora. 

Montaż klimatyzacji- wskazówki podstawowe. 

Nie mniej jednak, podejmując decyzję o samodzielnej instalacji klimatyzacji, pracę należy rozpocząć od montażu jednostki wewnętrznej. Oczywiście w pozycji poziomej i w odległości minimum 10 cm od sufitu. W miarę możliwości w pobliżu okna jednak nie bezpośrednio nad nim. 

W kolejnych etapach montujemy wspornik, podłączamy okablowanie, rurkę do odprowadzania skroplin oraz przewód, którym będzie przepływał czynnik chłodniczy. 

Ostatnia faza polega na zamontowaniu na zewnątrz budynku jednostki zewnętrznej, przeprowadzeniu niezbędnych przewodów i rurek łączących obie jednostki.  I podłączeniu całości.

Montaż klimatyzacji- wskazówki. Z profesjonalistą bezpieczniej. 

Myśląc o samodzielnej instalacji klimatyzatora, warto przeanalizować taką decyzję. Oszczędności związane z indywidualnym montażem mogą bowiem w rzeczywistości wiązać się z wadliwą pracą urządzenia i koniecznością poniesienia kosztów ewentualnych napraw. 

Z tego też względu warto postawić na profesjonalistów, którzy dodatkowo sprawdzą szczelność instalacji, zweryfikują poprawność jej działania i dodatkowo udzielą gwarancji na wykonaną usługę.